עבודה מהבית. 12 דרכים להתחיל ברגל ימין

עבודה מהבית

 

לעולם לא תקבל הזדמנות שנייה ליצירת רושם ראשוני. הרגעים הראשונים בכל פגישה עם מעסיק הם אלו שיקבעו, ברוב המקרים, את סיכויי הזכייה שלך בפרויקט. למרות זאת, פרילנסרים רבים מתעלמים מחשיבותו של הרושם הראשוני. במאמר זה, אחלוק אתך מספר דרכים ליצירת רושם ראשוני חיובי. דרכים שיעזרו לך להתחיל את הקשרים העסקיים שלך ברגל ימין.

 

1. הגב מיד. קיבלת פנייה ממעסיק פוטנציאלי? זכור: דבר לא ישאיר עליו רושם רע יותר, מאשר תגובה מאוחרת מצדך. כן, פרילנסרים מסוימים מאלצים את המעסיקים להמתין לתשובה מספר ימים ולפעמים אפילו חודשים.

2. הקשב בתשומת לב.  אם אתה הוא זה שקולו נשמע לאורך כל השיחה, כנראה שמשהו לא תקין. לא משנה מה תעשה, אל תתערב בדברי המעסיק. באפשרותך לסכם את דבריו בכתב, ולהראות לו בכך כי אתה מתייחס ברצינות לדבריו.

3. היה חיובי. התרכז במחשבות חיוביות ככל האפשר לגבי המעסיק והפרויקט. אם תגיע  בגישה שלילית, ניתן יהיה להבחין בכך באמצעות שפת הגוף וטון הדיבור שלך. סביר להניח שגם המעסיק ישים לב לגישה השלילית שלך.

4. ערוך מחקר מקדים. גם אם המעסיק הפוטנציאלי נפל עליך ‘מהשמיים’, עליך לעשות מאמץ וללמוד דבר או שניים הקשורים אליו. בדוק האם יש לו אתר מקצועי או בלוג. האם הוא פעיל במדיה חברתית? ברר באיזה תחום הוא פועל ונסה ללמוד משהו בנוגע לאותו תחום.

5. היה אדיב.  שיטה נוספת לדחות מעסיקים פוטנציאליים היא גסות רוח. אפילו אם לדעתך המעסיק הפוטנציאלי אינו טוב מספיק כדי להפוך ללקוח, אין סיבה שתתנהג כלפיו בגסות. קשה לשכוח התנהגות גסה ואתה הרי לא רוצה שהתנהגות כזו תהפוך לחלק מהתדמית שלך ברשת.

חשבונית לשכיר

חשבונית לשכיר

6. דייק. אם המעסיק הפוטנציאלי קבע אתך פגישה פנים אל פנים, עשה את מירב המאמצים להגיע בזמן. אם נראה לך כי עקב נסיבות בלתי צפויות אתה עומד לאחר לפגישה. התקשר למעסיק ועדכן אותו בכך.

7. צור קשר עין. זה אמנם נשמע פשוט, אך אנשים רבים מתקשים ביצירת קשר עין. אולי בגלל שהם ביישנים ואולי מתוך הרגל לא רצוי. אם תימנע מיצירת קשר עין עם המעסיק הפוטנציאלי, ייתכן שתיתפס בעיניו  כאדם ערמומי או לא ישר. מצד שני, אל תנעץ בו מבטים.

8. זכור את שמו של המעסיק. נסה להשתמש בו ככל האפשר במהלך השיחה והקפד לבטא אותו כהלכה.הקשב היטב כאשר המעסיק מציג את עצמו וחזור על שמו בקול רם כדי להיות בטוח. אנשים אוהבים לשמוע את שמם, אבל שונאים לשמוע אותו מבוטא באופן שגוי.

9. הרגע. היות ומדובר בפגישה או בשיחת הטלפון הראשונה, ייתכן שתהיה מעט לחוץ. למרבה הצער, הלחץ מדבק. אם תיראה או תישמע לחוץ, גם המעסיק עלול לחוש שלא בנוח. נסה להירגע ולהיות נינוח ככל האפשר.

10. התלבש בהתאם. פרילנסרים ידועים לשמצה בלבושם המרושל. כשאתה בבית זה לא משנה. אתה יכול לעבוד בפיג’מה, או ללבוש סווטשירט עם חורים. אבל כשאתה מגיע לפגישה, השתדל ליצור רושם מקצועי ככל האפשר.

11. שים לב למה שאתה כותב. אם התקשורת הראשונית בינך לבין המעסיק מתבצעת באמצעות אימייל, וודא כי תגובתך נקייה מטעויות. בצע הגהה קפדנית ונסה לאתר שגיאות כתיב או דקדוק, העלולות לגרום לך להיראות רע.

12. אל תיראה ממהר. הימנע ממבטים תכופים בשעון היד שלך או בשעון שעל הקיר. אם תיראה ממהר או מוטרד, המעסיק שלך עלול לחשוב כי אינך מעוניין בפרויקט. זה הרי לא הרושם שברצונך להשאיר עליו.