האם משתלם לעבוד מהבית במשרה חלקית?

עבודה מהבית

העלייה במספר הפרילנסרים נראית כמו נושא חם. כמעט בכל שבוע אני קורא ידיעות על כך שמספר הפרילנסרים כיום, גדול ממספרם בעבר (למרות שנראה כי איש אינו יודע את מספרם המדויק של הפרילנסרים הפעילים). מה שלא מוזכר ברובן של הידיעות, הוא מספרם הגדול של הפרילנסרים במשרה חלקית. הכוונה היא לפרילנסרים בעלי עבודה נוספת, המשקיעים בעבודה מהבית, פחות משבוע עבודה מלא. (שבוע עבודה מלא, מוגדר כארבעים ושלוש שעות עבודה).

במאמר זה, נסקור את עולם העבודה מהבית במשרה חלקית. נתבונן בכמה מהסיבות לכך שאנשים עובדים מהבית במשרה חלקית ונספר על כמה מהאתגרים הייחודיים העומדים בפניהם.

למה לעבוד מהבית במשרה חלקית?

קיימות סיבות רבות לכך שפרילנסרים בוחרים לעבוד מהבית במשרה חלקית. הנה כמה מהן:

1התנסות בעבודה מהבית, תוך כדי עבודה כשכיר-  רבים מתעניינים בעבודה מהבית, אך אינם בטוחים שיכולו להצליח כפרילנסרים. עבודה מהבית במשרה חלקית תאפשר להם להתחיל קריירה של פרילנסרים, בעוד הם נהנים ממשכורת סדירה.

2. שמירה על התנאים הכרוכים בעבודה כשכיר- הדבר היחיד המונע משכירים רבים להפוך לפרילנסרים, הוא אובדן ‘רשת הביטחון’ של התנאים הסוציאליים המוצעים לשכירים. רשת זו יכולה לכלול: ביטוח בריאות, תשלום עבור ימי מחלה ועוד.

3. פתרון עבור אלה שאינם יכולים לעבוד במשרה מלאה-  פרילנסרים רבים אינם יכולים לעבוד ארבעים ושלוש שעות בשבוע בגלל סיבות אישיות. ייתכן שהם מטפלים בתינוק או באדם חולה וייתכן שהם ממוקמים הרחק מאזורי תעסוקה.

4. הכנסה נוספת לבעלי מקצוע מבוקשים- מקצוענים לוקחים על עצמם מפעם לפעם פרויקטים של עבודה מהבית, כדי שיוכלו לבצע רכישות שהם אינם יכולים להרשות לעצמם במסגרת הכנסתם הקבועה. אחרים עושים זאת כדי לצמצם או לסגור חובות.

5. אפשרות הכנסה כאשר לא קיימות הזדמנויות אחרות- במצב הכלכלי של ימינו, מציאת עבודה כשכיר יכולה להיות קשה מאוד, בעיקר עבור מי שנמצא בתחילת דרכו המקצועית. עבודה מהבית היא הדרך המהירה והקלה ביותר בה יוכלו מקצוענים חסרי ניסיון להתחיל להשתכר מעבודה במקצוע אותו למדו.

עבודה מהבית במשרה חלקית. האתגרים

בעוד עבודה מהבית במשרה חלקית נראית בטוחה יותר ומציעה מספר יתרונות שעבודה מהבית במשרה מלאה אינה יכולה להציע, לפרילנסרים במשרה חלקית יש בעיות משלהם, כמו למשל:

1. מחסור בזמן- כל הפרילנסרים צריכים לדעת לנהל את הזמן שלהם, אולם פרילנסרים במשרה חלקית פגיעים במיוחד למחסור בזמן. לינדה עבדה כפרילנסרית במשרה חלקית בשנתיים האחרונות וזה מה שיש לה לומר בנושא: ‘האתגר הגדול ביותר שלי הוא למצוא מספיק זמן במשך היום’.

2. תעריפים נמוכים-  פרילנסרים במשרה חלקית יכולים להתפתות ולקבל עבודה בתעריפים נמוכים, היות והם מועסקים במשרה נוספת. בנוסף, אם למעסיקים ידוע כי לפרילנסר יש מקור הכנסה קבוע, הם עלולים להציע לו לעבוד תמורת תעריפים נמוכים.

3. חוסר איזון- עבור רבים העובדים מהבית במשרה חלקית, מציאת האיזון הנכון יכול להיות קשה. עבור מיכאל, שהיה פרילנסר במשרה חלקית במשך חמש שנים האיזון הוא קריטי. ‘קשה למצוא זמן שאפשר לדחוס אליו את הכול’, הוא אומר. ‘זהו תרגיל לוליינות מתמשך’.

4. מעקב אחר מעסיקים ומחויבויות נוספות- רוב הפרילנסרים עובדים עבור יותר ממעסיק אחד בו זמנית. עבור פרילנסרים במשרה חלקית זה יכול להיות קשה מאוד. שרון עובד כפרילנסר כבר חמש שנים. לדברי, האתגר הגדול ביותר שלו הוא ‘להתנהל מול מעסיקים שונים’. שמואל, סטודנט העובד מהבית במשרה חלקית במשך שישה חודשים. אומר: ‘אני חייב להיות זהיר, אחרת אאבד שליטה על הלימודים’.