פרילנסר, כך תנסח את החזון העסקי שלך

עבודה מהבית

לחברות הגדולות בעולם יש חזון, לארגונים ללא מטרות רווח יש חזון, האם גם אתה, כפרילנסר זקוק לחזון עסקי? חזון הוא למעשה הצהרה (בת מספר פסקאות בלבד) לגבי המקום אליו אתה מעוניין כי העסק שלך יגיע בעוד מספר שנים. חזון יכול להועיל לכל עסק. גם לעסק שלך.

 

יתרונות החזון

החזון שלך יכול לעזור לך לתכנן את העתיד. הוא יספק לך מצפן, באמצעותו תוכל לנווט את העסק שלך. ללא חזון, לא יהיה שום דבר שידריך אותך במהלך קבלת החלטות. אירועים חיצוניים ישפיעו עליך ויסיטו אותך לכיוונים שונים. החזון יכול לשמור עליך נחוש ומחויב להשגת המטרות שהצבת לעצמך. הרצון להגשים את החזון שהתווית עבור העסק שלך, ימריץ אותך להמשיך להתקדם על אף האתגרים והמכשולים.

 

ודאי שמת לב כיצד אנשים מבטאים בהערצה את המשפט: ‘הוא אדם עם חזון’. שמענו לא פעם את המשפט הזה בהתייחס לסטיב ג’ובס. הכוונה היא לא לכך שג’ובס ידע לחזות את העתיד, אלא לכך שהוא ידע באיזה עתיד הוא מעוניין – לא רק עבור החברה שלו אלא גם עבור לקוחותיו ועבור העולם כולו. בקיצור, חזון יעזור לך להיות פרילנסר מצליח יותר. וכולנו רוצים להיות פרילנסרים מצליחים יותר, לא?

 

פרילנסר, כך תנסח את החזון העסקי שלך

ניסוח החזון שלך יכול להיות תהליך מהנה. למעשה, לא תרגיש שמדובר בעבודה. כל מה שאתה צריך הוא זמן פנוי ללא הפרעות, כלי כתיבה – או מחשב לתיעוד המחשבות שלך ודמיון.

 

כעת, עצום עיניים ודמיין את העסק האידיאלי שלך בעוד מספר שנים. מספר השנים המדויק תלוי בך. אני חושב ש-5 שנים מספיקות בהחלט (אתה יכול לדמיין גרסאות מאוחרות יותר, אבל בגילי, כשאני מביט 15 שנים קדימה אני מצליח לדמיין רק את הפרישה.)

 

מהשלב הזה, הרשה לעצמך להיות בלתי מעשי ולא מציאותי, לכל אורך התרגיל. דמיין כיצד ייראה העסק שלך חמש שנים מהיום, אם הוא יהיה מושלם:

 

 • מה אתה עושה?

 • איך אתה עושה את זה?

 • מיהם הלקוחות שלך?

 • מה גובה ההכנסות שלך?

 • מיהם השותפים שלך?

 • איפה אתה עובד?

 • מהו סגנון החיים שלך?

 • אילו מילים מתארות את העסק שלך?

 • מהם המדדים שלך להצלחה?

 • במה אתה מפורסם?

 • איך אתה מקדם ומשווקת את עצמך?

 

היה יצירתי ככל שתרצה. הרשה לעצמך לחלום. אף אחד לא יכעס עליך אם תחשוב על משהו שלא יוכל לקרות לעולם. זה תרגיל ביצירת חזון, לא בהשגת מטרות.

 

רשום את התשובות שלך, וכשתרגיש שיצרת תרחיש מושלם לחייך כפרילנסר בעוד חמש שנים מהיום, תוכל להגדיר את העסק האידיאלי שלך. כשאתה עושה זאת, השתמש בזמן הווה, כאילו כל מה שכתבת מתרחש ממש עכשיו.

 

החזון העסקי שלך אינו חקוק בסלע. חשוב עליו לפחות יממה, חזור אליו, קרא אותו שוב ולטש אותו במידת הצורך.

חשבונית לשכיר

חשבונית לשכיר

 

ואז… עליך לערוך את החלום שלך בראייה מציאותית. אל תהרוס את החזון הראשוני והפרוע שלך, הוא בעל ערך בפני עצמו. (במקרים רבים החלומות הללו הופכים למציאות.) כתוב גרסה נוספת ריאליסטית יותר של החזון. אנחנו לא מעוניינים שתביט ברשימה בעוד חמש שנים ותרגיש תסכול, רק כי יצרת חזון לא ריאלי ובלתי אפשרי לביצוע.

 

עכשיו יש בידך שתי גרסאות של החזון שלך. הגרסה הלא ריאלית והגרסה המציאותית. שמור את הגרסה הלא ריאלית במגירה. אתה יכול לקרוא אותה כל יום, אם היא מעוררת בך השראה. את הגרסה המציאותית קח איתך לכל מקום כאילו היא הייתה אחד המסמכים העסקיים שלך.

אודות המחבר:

. עקבו אחריי ב- Twitter / Facebook.