פרילנסר, מה תעשה עם כל החומרים שלך?

עבודה מהבית

אתה יודע בדיוק לאילו חומרים אני מתכוון – ספרים דיגיטליים, סרטוני הדרכה, חומרי לימוד, מאמרים בבלוגים שאתה קורא, ועוד. יש לי וידוי קטן. אני פרילנסר כבר די הרבה זמן, אולם גם אני עדיין סובל מ- ‘תסמונת הדבר החדש והנוצץ’. אני אוהב להתנסות בדברים חדשים, בין אם הם קורסים און-ליין, אתרי מדיה חברתית, ספרים וכו’. אם לא תתנהל נכון, ההתנסות שלך בחומרים חדשים עלולה ליצור אי סדר בסביבת העבודה שלך ולגזול ממך זמן יקר. במאמר זה, אדון בבעיה ואחלוק כמה עצות פשוטות שסייעו לי להשתלט על חלק מהחומרים שלי.

 

אתה לא לבד

ראשית עליך לדעת שאתה לא לבד. פרילנסרים רבים נוהגים לאסוף, לרכוש או להתחייב, למקורות מידע שונים. לא מזמן, שוחחתי על הבעיה הזו לאחרונה עם פרילנסר,  שסיפר לי כי הנושא עלה במהלך פגישה שלו עם קבוצת פרילנסרים אחרים. הסתבר שכמעט כל אחד מחברי אותה קבוצה, רכש ספרים דיגיטליים וחומרי לימוד בהם הוא מתכוון להשתמש ‘יום אחד’. העובדה שמדובר בבעיה נפוצה, לא הופכת אותה, כמובן, למשמעותית פחות.

 

שלוט מראש  באי הסדר

זוהי אולי העצה הטובה ביותר בנוגע לניהול החומרים שלך. הדרך הפשוטה ביותר לטפל במה שאנחנו, הפרילנסרים, אוגרים  היא לצמצם את כמות הדברים החדשים אותה אנחנו קונים או מנסים. ככל שיהיו לך פחות דברים לדאוג להם, לוח הזמנים שלך וסביבת העבודה שלך יהיו מסודרים יותר.

 

דרך אחת שתעזור לך לעצור אגירה של יותר מדי חומר, היא לשאול את עצמך מספר שאלות פשוטות לפני שתחליט להתנסות במשהו חדש. כמו השאלות האלה שבהן אני משתמש:

 

  • כמה חשוב זה עומד להיות? האם זהו נושא שאני מגלה בו עניין מסויים, או האם תהיה לו השפעה משמעותית על העבודה שלי? עבורי לדוגמא, הייתה זו ההחלטה שלי לגבי גוגל+. הרגשתי שיהיה לי חשוב להצטרף לרשת החברתית הזו, היות והיא עומדת להיות שחקנית משמעותית במגרש המדיה החברתית.

 

  • כיצד ישפיע לימוד החומר החדש/ הפלטפורמה החדשה, על הזמן שלי? אם אין לך זמן להשתמש במידע החדש, או אם הלמידה תנגוס משמעותית בזמן העבודה שלך, ייתכן שלא באמת כדאי לך להשקיע בו.

 

  • מה אמרו המבקרים? אם אתה עומד לרכוש מדריכים או ספרים דיגיטליים, חשוב שתדע מה חשבו עליהם אנשים אחרים. אתה הרי לא רוצה להוציא לחינם את הכסף שהרווחת בעבודה שלך.

 

  • האם אני יכול להרשות זאת לעצמי? כמה משאבים נהדרים, הם פשוט יקרים מכדי להיות מעשיים עבור הפרילנסר הממוצע.

 

שלוט באי הסדר הקיים

האם סביבת העבודה שלך דומה לזו שלי? האם גם לך יש ערימות של ספרים המחכים להיקרא, בכל פינה? האם אתה שומר בדפדפן שלך באופן קבוע, סימניות של מאמרים אותם תקרא בעתיד? הנה מספר עצות:

 

  • הקדש מקום ייעודי לכל דבר. הספרים צריכים להיות על המדף, לא מפוזרים מסביב. צור תיקיות במחשב שלך ושמור בהם את כל הספרים הדיגיטליים שתרצה לקרוא ואת סרטוני ההדרכה שתרצה לראות, צור סימניות למאמרים בבלוגים.

 

  • החלט מה יותר חשוב. מה מכל החומרים אליהם לא הצלחת להגיע ישפיע עליך במידה הרבה ביותר (באופן חיובי).  ערוך רשימה של החומרים הללו ותכנן להשתמש בהם לפני השאר.

 

  • התייחס ללמידה כאל פרס. אם נתת לערימות של חומרי לימוד להצטבר ואם אתה אוהב ללמוד, מדוע שלא תתייחס ללמידה כאל פרס. סיימת פרויקט גדול? נהדר, עכשיו הרשה לעצמך להירגע עם ספר דיגיטלי או סרטון הדרכה.