המדריך המקוצר לתמחור של עבודה מהבית – פרילנסר

עבודה מהבית

קביעה נכונה של המחיר לפני תחילת העבודה עם הלקוח, היא תהליך חשוב ביותר עבור כל פרילנסר. הידיעה כי אתה והלקוח מסכימים בניכם לפני תחילת העבודה חיונית, היות והיא  מבטיחה כי לשני הצדדים יש ציפיות זהות וברורות לגבי סוג הפרויקט ולוחות הזמנים. תיאום ציפיות בין פרילנסרים ללקוחות מונע שינויים בהיקף הפרויקט ובתעריפים ותורם ליצירת יחסי עבודה תקינים ופוריים, במיוחד אם תצליח לתמחר את השירותים שלך כהלכה. מדריך פשוט זה נועד לסייע לך לסלק את המתחים המיותרים מתהליך התמחור ולקבוע תעריפים ביעילות ובדיוק.

1. תמחר את זמן העבודה שלך  

לפני שאתה מחליט באילו סכומים לחייב את הלקוח שלך, החלט כמה זמן לדעתך יימשך הפרויקט בהתבסס ביכולות שלך לבצע כל אחת מהמשימות הכרוכות בו. פרק את הפרויקט ליחידות קטנות וקלות לניהול. אם אתה יכול להעריך את מספר השעות שייקח לך לסיים אותו, נהדר. אם לא, צא לחקור, שאל חברים וקרא אודות פרויקטים דומים באתרי חיפוש עבודה. עליך לתמחר את זמנך באופן המדויק ביותר האפשרי, בגלל שאם לא תעשה זאת, תמצא את עצמך עובד קשה ללא תמורה מספקת. אתה תהיה היחיד שהמצב הזה יפריע לו, היות הלקוח ישלם לך את מלוא הסכום, רק עם סיום העבודה.

2. תמחר את הכישורים שלך

בעבודה מהבית, כמו בכל עבודה אחרת, מומחיות שווה כסף. ברוב המקרים המשמעות היא שהלקוח משלם קצת יותר, אבל מקבל הרבה יותר, בגלל שאנשי מקצוע מנוסים, יעבדו מהר יותר, יחזו תקלות אפשריות לפני התרחשותן ויבינו טוב יותר את מהות הפרויקט. כאשר הנך מתמחר את השירותים שלך, אתה זקוק להערכה כנה ומדויקת של כישוריך. זה עלול להיות מעט משפיל, אך זכור כי אף אחד מאיתנו אינו מושלם. אם יש לך ניסיון של עשר שנים בתכנות, אולם יכולות העיצוב שלך מוגבלות, אמור ללקוח את האמת. שקול להעסיק מעצב פרילנסר שיתמוך בך בנושא העיצוב. עבוד חכם יותר, לא קשה יותר והלקוחות שלך יעריכו אותך יותר. אל תיגרר להערכות יתר. לפני שאתה מתמחר את כישוריך,  גלוש באתרי חיפוש עבודה והתייעץ עם פרילנסרים אחרים. זכור כי גם הלקוחות שלך עורכים בירורים ושעליך להכיר את השוק טוב כמוהם לפחות.

3. בחר את שיטת התמחור – לפי פרויקט או לפי שעה

בכנות, אם רק התחלת את דרכך ואתה נמצא בתחילתו של תהליך חיפוש עבודה, ייתכן שיהיה עליך להתאים את עצמך לנסיבות. קייט מוס לא יוצאת מהמיטה תמורת פחות מעשרת אלפים דולר, אבל עד שלא יהיה לך שם ומעמד, תצטרך לעבוד עם הלקוח כדי להגיע איתו להסכמה.

מה הכוונה? אם ביצעת פרויקט דומה בעבר עבור סכום מסוים, בקש מהלקוח הפוטנציאלי סכום דומה. אם הוא אינו מגיב, היה מוכן ללכת לקראתו, אבל קבע את תעריף המינימום שלך. אין טעם בעבודה שלא תוכל להרוויח ממנה. בדרך כלל אני ממליץ על תמחור לפי שעה, בגלל שהוא מאפשר להתמודד עם שינויים באופי הפרויקט, אולם עם הזמן, תרכוש הבנה מעמיקה יותר בתמחור פרויקטים ותוכל לבחור בדרך זו. לקוחות יעדיפו תמיד תמחר לפי פרויקט, היות והוא מגן עליהם.

4. הסכם בעל פה לא שווה כלום

אני לא חושב שאני יכול להיות ברור יותר. הסכם בעל פה לא שווה כלום. בפרויקטים של עבודה מהבית יכולים להיות מעורבים עשרות אלפי שקלים. זה יכול להיות טוב מאוד וזה יכול להיות רע מאוד. אתה לא רוצה לסיים את הפרויקט בידיעה שניצלו אותך, בוויכוחים עם הלקוח, או בחוות דעת שליליות באתרי חיפוש עבודה, רק בגלל שלא התעקשת על הסכם עבודה חתום.