עבודה מהבית – הצבת גבולות אישיים

עבודה מהבית

האם אתה שואף להגיע לאיזון בין חיי העבודה לחיים הפרטיים שלך? רוב הפרילנסרים מעוניינים באיזון כזה, אולם האתגרים הכרוכים בעבודה מהבית עלולים לגרום לאיזון כזה להיראות כבלתי אפשרי. אתה עלול להרגיש שאתה נקרע בין חיי העבודה לחיי המשפחה, כאילו הם ניצבים במרכזה של תחרות משיכת חבל. תשובה אחת שיכולה לסייע לך להשיג איזון טוב יותר בין העבודה שלך לחייך הפרטיים היא הצבת גבולות. במאמר זה אסביר כיצד הצבת גבולות יכולה לסייע לפרילנסרים. בנוסף, אמנה מספר תחומים בהם עליך לשקול להציב גבולות בעסק הפרילנס שלך.
מדוע גבולות יכולים לעזור

לכולנו יש לא מעט מחויבויות אישיות ומקצועיות. אף שלעיתים אנו מסוגלים לעמוד בכולן בו זמנית, ברוב המקרים זה לא כך. עבור מרבית הפרילנסרים, גבולות ברורים יכולים לסייע ליצור מראית עין של ארגון וסדר. כאשר אתה מציב גבול, אתה יוצר הפרדה בין חייך הפרטיים לחייך המקצועיים. או לחילופין, מגביל את היקף חייך המקצועיים, למימדים שלא ישפיעו על חייך האישיים. אמנם קיימים פרילנסרים שאינם מעוניינים בהפרדה הזו, אך הרוב מוצאים אותה יעילה.הצבת גבולות ברורים גם מגנה עליך משחיקה. אם לא תציב לעצמך גבולות אתה עלול להתפתות לעבודה ללא הפסקה מסביב לשעון. כידוע, עודף עבודה הוא מתכון בטוח למתח ולשחיקה.

 

6 תחומים בהם גבולות יכולים לעזור

היכן עליך להציב את הגבולות? לכל פרילנסר תהיה תשובה שונה. יהיו כאלה שיעדיפו לעבוד בסביבה שקטה, בעוד אחרים ישמחו לעבוד דווקא בסביבה רועשת. יהיה עליך להחליט אילו גבולות יהיו מועילים ביותר עבורך.

 

ברשימה הבאה, ריכזתי מספר גבולות המשותפים לפרילנסרים רבים. ייתכן שתמצא כי אחד או שניים מהם יתאימו גם לך.

1. גבולות המרחב. פרילנסרים רבים נהנים מאזור בביתם המוקדש לעבודה בלבד. זה יכול להיות משרד ביתי שנסגר בדלת (חדר שינה נוסף למשל) או פינה לא מנוצלת של חדר גדול יותר. הקדשת חלל ייחודי לעבודה, משדרת לבני הבית האחרים, כי חלל העבודה שלך הוא מחוץ לתחום עבורם. הקפד על שמירת הגבולות שלך. אם בן משפחה רוצה לפגוש אותך בחלל העבודה, הסבר לו כי הדבר בלתי אפשרי.

2. גבולות הפרטיות. פרילנסרים רבים מעוניינים לשמור את המידע האישי שלהם (כמו מספר הטלפון בבית, או שמות בני המשפחה) בנפרד מהמידע המקצועי. ניתן לבצע את ההפרדה בעזרת קו טלפון עסקי. קו זה ימנע מלקוחות להתקשר לקו הפרטי שלך בכל שעות היום והלילה. פרילנסרים רבים מקדישים פלטפורמת מדיה חברתית אחת (בדרך כלל פייסבוק), לתקשורת אישית עם חברים ובני משפחה בלבד.

3. הגבלת הפרעות. הפרעות יכולות להוריד פרילנסרים מהמסלול. לכן פרילנסרים רבים מציבים גבולות המסייעים להם להגביל אותן. כשמדובר בהפרעות פיזיות, דלת יכולה לעזור מן הסתם. למניעת הפרעות טלפוניות, קביעה מראש של מועדי שיחות הטלפון (והעברת שאר השיחות לתא הקולי) יכולה לצמצם את ההפרעות למינימום. ישנם פרילנסרים המגדירים מספר שעות ביום כ- “שעות קבלה” ועונים לטלפונים אך ורק בשעות אלה.

4. ניהול ציפיות. חשוב מאוד לשמור על לקוחות מרוצים. במפתיע, אחת הדרכים הטובות יותר לשמור על לקוחות מרוצים היא לא להבטיח להם בתחילת הדרך הבטחות מרחיקות לכת שלא תוכל לעמוד בהן בהמשך. אם לא תוכל להציב גבול הגיוני לציפיות הלקוח ותבטיח לו הבטחות מוגזמות, הוא ידרוש ממך לעמוד בהן. גרוע מכך, הדרישות והציפיות שלו ממך יהיו גבוהות מדי גם בעתיד. 

5. הגבלת הסחות דעת. הם בכל מקום. אם לא מתייחסים אליהן בזהירות, הסחות דעת יכולות לגזול המון יותר מידי מהזמן שלך. מי מאיתנו לא שם לב לזמן ואיבד שעות בגלישה באינטרנט? למזלנו, היום כלים רבים שיסייעו לנו לחסל את הסחות הדעת. לוח זמנים מאורגן גם כן יכול לסייע. אם אתה מתכנן מראש איך תבלה את היום, סביר להניח שתבזבז פחות זמן.

6. שמור על הזמן האישי שלך. כפרילנסר שעובד מהבית, לא פעם התפתתי לעבוד גם בסופ”ש וחגים. יחד עם זאת, זה חשוב לקחת פסק זמן מעבודה אם אתה מתכוון להישאר פרילנסר בטווח הארוך. זה אומר שאתה צריך להשאיר לעצמך זמן לחיים הפרטיים. כשלקוח מבקש ממך לעבוד ביום החופשי שלך, נסה להתמקח איתו. מנסיוני, לרוב הם מבינים.

אודות המחבר:

. עקבו אחריי ב- Twitter / Facebook.