עובד מהבית? איך תסתדר עם רשויות המס?

עבודה מהבית

הרגע שבו התחלת לעבוד מהבית הוא גם הרגע שבו הכנסת לחייך את רשויות המס. על פי החוק, כעובד עצמאי עליך לפתוח תיקים במס הכנסה, מס ערך מוסף וביטוח לאומי ולדווח  על הכנסותיך מהעבודה בבית. לפני שתתחיל לגבות שכר תמורת עבודתך מומלץ שתתייעץ עם רואה חשבון, שיעזור לך להתנהל בחוכמה מול רשויות המס השונות. לנוחותך, מוגש כאן מדריך קצר בנושא.

מס ערך מוסף (מע”מ)

באפשרותך לפתוח במע”מ שני סוגי תיק. עוסק פטור ועוסק מורשה. לכל אחד מהתיקים יתרונות וחסרונות משלו, ולכן לפני שתיגש לפתוח תיק, כדאי שתוודא, איזה סוג של עוסק הכי כדאי לך להיות.

עוסק פטור – הוא עוסק הפטור ממע”מ, עד לתקרת הכנסות הקבועה בחוק. עוסק פטור ידווח למע”מ על הכנסות פעם בשנה וינהל ספר תקבולים ותשלומים, חשבוניות עסקה וקבלות. עוסק פטור לא יכול לקבל החזר מע”מ על ההוצאות. לאחר פתיחת התיק במע”מ יש לפתוח תיק גם במס הכסה ובביטוח לאומי. אם רק התחלת לעבוד מהבית, מומלץ שתרשם כעוסק פטור.

עוסק מורשה –  עוסק מורשה ידווח למע”מ באופן חודשי או דו-חודשי בהתאם לרמת ההכנסות והוא מחויב בהנהלת חשבונות מלאה. שים לב, על פי החוק, קיימת רשימת מקצועות שהעוסק בהם חייב להירשם כעוסק מורשה גם ההכנסות שלו קטנות מאלו הקבועות בחוק. גם במקרה הזה, לאחר פתיחת התיק במע”מ יש לפתוח תיק במס הכנסה ובביטוח לאומי.   

מס הכנסה

אחרי שפתחת תיק במע”מ, עליך לפתוח תיק גם במס הכנסה ולהתחיל לנהל ספרי חשבונות כחוק, על פי הוראות ניהול ספרים של מס הכנסה. הוראות אלו שונות מעיסוק לעיסוק ולכן מומלץ לברר בדיוק באיזה אופן עליך לנהל את ספרי החשבונות שלך. ייתכן כי מס הכנסה ידרוש ממך דיווח תקופתי על הכנסות ותשלום מקדמות. מדי שנה תתבקש להגיש דו”ח שנתי על הכנסותיך והוצאותיך במהלך השנה. את חלק מהסכומים שאותם תוצאי על חשמל, חנייה, ביטוח, דלק ועוד, יהיה באפשרותך לדרוש כהחזרי מס.

ביטוח לאומי

הסכום הקובע לתשלום ביטוח לאומי הוא אינו הרווחים אלא המחזור הכספי. אחרי שתפתח תיק בביטוח לאומי ותצהיר על הכנסותיך הצפויות, ייתכן כי תתבקש לשלם מקדמות שיחושבו על פי הצהרתך.

אודות המחבר:

. עקבו אחריי ב- Twitter / Facebook.