מהם ההוצאות המוכרות לעובד מהבית?

עבודה מהבית

אם התחלת לעבוד מהבית וטרם נתקלת ברשויות המס, אל תדאג. זה יקרה לך בקרוב. מס הכנסה, מע”מ, ביטוח לאומי, כל רשות תמצא את הדרך להגיע אליך ולדרוש את מה שמגיע לה. ההוצאות המוכרות הן אחת הדרכים להקטין את תשלומי המיסים, וגם אתה, כעובד מהבית יכול ליהנות מהן.

על פי פקודות מס הכנסה כל הוצאה המגודרת כהכרחית לייצור הכנסה, הינה הוצאה מוכרת. את סכום ההוצאה המוכרת תוכל להפחית בסוף השנה מסך כל ההכנסות שהיו לך, כך שבעצם תשלם פחות מס. הוצאה מוכרת לצרכי מע”מ, מאפשרת הפחתה של המע”מ אשר שילמת עבור מוצרים ושירותים המיועדים לעסק,  מתוך המע”מ שעליך לשלם. את קיזוז המע”מ מבצעים מדי חודש או חודשיים, עם הגשת דו”ח המע”מ.

כדי להפוך את הוצאות המשרד הביתי שלך  למוכרות, עליך קודם כל לקבוע את היחס שבין שטח המשרד לשטחו הכולל של הבית.  קביעת שטחו של  אזור העבודה נערכת על ידי מדידה מדויקת של מספר המטרים המרובעים בחדר העבודה וקביעת היחס בין שטח חדר העבודה לשטח הבית. שיטה מקובלת נוספת היא חישוב חלקו היחסי של שטח חדר העבודה משטח הבית. לדוגמא: בבית בן ארבעה חדרים יעמוד חלקו של חדר העבודה על רבע משטח הבית. 

כעת, כאשר שאתה יודעים מהו חלקו היחסי של חדר העבודה משטח הבית, אתה יכול לדרוש חלק יחסי מההוצאות שמיוחסות לחדר העבודה. ההוצאות שמקובל לדרוש עבורן החזר הן: ארנונה, חשמל, חומרי ניקוי, ועד בית.

במידה והנך עובד בדירה שכורה, תוכל לדרוש החזר מס רק אם למשכיר הנכס יש פטור מניכוי מס במקור. במידה ולא קיים אישור כזה, לא תוכל לדרוש החזר מס עבור חלק יחסי מהשכירות. אם עיקר העיסוק שלך הוא מהבית, תוכל לקבל החזר של 80% מהוצאות הטלפון שלך. ייתכן שיותר כדאי יהיה לך להזמין קו נפרד לעסק שההוצאות עליו יהיו מוכרות במלואן. עבור דירה בבעלותך תוכל לדרוש חלק יחסי מהוצאות הריבית על המשכנתא וכן פחת בגין חלקו היחסי של חדר העבודה בשטח הנכס. 

פרט להוצאות אלה, תוכל לדרוש הוצאות נוספות כגון: אחזקת רכב, הפרשה לקופות גמל, פנסיה, פיצויים, נסיעות לחו”ל, השתלמויות ולימודים, שיווק ופרסום, אירוח, ציוד משרדי, ספרות מקצועית ועוד. לכל עסק רשימה משלו של הוצאות מוכרות וגם בנושא הזה מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון לפני ששולפים את כרטיס האשראי.

אודות המחבר:

. עקבו אחריי ב- Twitter / Facebook.