איך לנהל חשבונות מהבית?

עבודה מהבית

על פי החוק, כל עסק, אפילו עסק קטן שמתנהל מהבית, חייב בהנהלת חשבונות. ניהול תקין של החשבונות יאפשר לך לא רק לדווח באופן תקין לרשויות המס, אלא גם לקבל מידע מדויק על ההכנסות שלך מול ההוצאות ולדעת האם העבודה שלך מהבית היא אכן רווחית כפי שחשבת. למי שמתחיל לעבוד מהבית מומלץ להתייעץ ברואה חשבון או יועץ מס, ולא פחות חשוב: להשאיר בלוח המשימות החודשי כמה שעות בחודש לצורך טיפול בהנהלת חשבונות. רישום ודיווח מדויקים של הכנסות והוצאות מהרגע הראשון, ימנעו ממך הסתבכויות עם הרשויות והוצאות מיותרות בעתיד.

 עקרונות הנהלת החשבונות

הנהלת החשבונות מושתת על מספר עקרונות:

 רישום

מדובר באיסוף כל הנתונים הכספיים של העסק ותיעוד ההוצאות וההכנסות. כל פעולה כספית הקשורה לעסק צריכה להיות רשומה ומתועדת. סכומים שנכנסו לעסק כשכר עבודה מלקוחות וסכומים שהוצאו, שבהם ניתן להכיר כהוצאה. בין הנושאים בהם ניתן להכיר כהוצאות: טלפון וטלפון סלולרי, ארנונה, ועד בית, הוצאות בנקאיות, שכר דירה,

כיבודים, ציוד משרדי, הוצאות אינטרנט ועוד.  

 גילוי נאות

אספת חשבוניות וקבלות על ההוצאות המוכרות?  רשמת את כל ההכנסות? זה יפה אבל זה לא מספיק. עליך להקפיד גם עיקרון הגילוי הנאות. כדי לפעול  על פי העיקרון הזה עליך להיות מסוגל להציג את הנתונים שאספת,  באופן ברור גלוי ומסודר שיאפשר לרשויות המס להבין אותם ולהסיק מהם מסקנות. ניהול ברור ומסודר יעניק גם לך תמונה אמיתית ומדויקת על מצבו הכספי של העסק.

 אובייקטיביות והקבלה

גם אם תנהל את החשבונות שלך בעצמך וגם אם תפנה למנהל חשבונות מקצועי, עליך להקפיד על עיקרון האובייקטיביות – לתעד את העובדות בלבד ללא הטיות. מהותו של עיקרון ההקבלה הוא ההכרה בהוצאות מול ההכנסות.

 אז איך עושים את זה

הנהלת חשבונות יכולה להתבצע במספר דרכים. חברות גדולות יעדיפו להעסיק מנהלי חשבונות ועסקים קטנים יבחרו בדרך כלל לנהל את החשבונות שלהם באמצעות משרדי

רואי חשבון. תוכנות להנהלת חשבונות, יקלו בדרך כלל על ניהול העסק, אולם הן לא יכולות להוות תחליף מלא לשירותיו של רואה החשבון. תוכנת ניהול חשבונות, מתוחכמת ככל שתהיה לא תציע לכם את הדיוק ואת הידע המקצועי שתוכלו לקבל ממנהל חשבונות. החדשות הטובות: גם ההוצאות על הנהלת חשבונות מוכרות במס. 

אודות המחבר:

. עקבו אחריי ב- Twitter / Facebook.