לעבוד מהבית לפי פרויקט או לפי שעות?

עבודה מהבית

אחת השאלות העומדות בפני כל עובד מהבית לפני קבלת פרויקט חדש היא” ‘האם לחייב את המעסיק על הפרויקט במלואו או לחייב על פי שעת עבודה. האפשרות הראשונה היא על פניה קלה ופשוטה יותר, עבור העובד וגם עבור המעסיק. המחיר נקבע מראש ואין צורך לעסוק בדיווח על שעות עבודה. אולם לעבודה על פי פרויקט יש גם חסרונות, כמו למשל, במקרים בהם העבודה מתגלה כמורכבת יותר מהמתוכנן. עבודה לפי שעות, תאפשר להתמודד טוב יותר עם פרויקטים ארוכי טווח, אולם גם לשיטה זו לא מעט חסרונות.

אז מה עדיף? האמת היא שלשאלה הזו אין תשובה חד משמעית. לכל עובד ולכל מעסיק העדפות משלו. כך או אחרת, לפני שמקבלים החלטה מומלץ לבחון מספר גורמים.

היקף הפרויקט

ככל שהיקף הפרויקט גדל, כך גדלה המשמעות והחשיבות של שיטת החיוב. שינוי מזערי בפרויקט גדול מאוד, עלול להסתכם בסופו של דבר כמספר לא קטן של ימי עבודה מבוזבזים. חייבת לפי פרויקט? במקרה הזה אתה עומד להפסיד זמן וכסף. לכן פרויקטים גדולים במיוחד, כדאי בדרך כלל לחייב על פי שעות עבודה, על כל צרה שלא תבוא.

אופי הפרויקט

כעובד מהבית תיתקל מן הסתם בלא מעט סוגי פרויקטים. את החלוקה הבסיסית על פי אופי הפרויקט, אתה יכול לבצע בהתחשב במורכבות שלו וביכולות שלך להתמודד איתה . פרויקטים פשוטים יחסית , שברור לך תוך כמה זמן יסתיימו, מומלץ לחייב לפי פרויקט, משימות מורכבות יותר שאיש אינו יודע מתי יגיעו לסיומן,  כדאי לחייב לפי שעות. 

 אופי המעסיק

אתה לא צריך להיות חבר של המעסיק שלך כדי לדעת איך לחייב אותו, אבל לפני שתקבל החלטה, כדאי שתנסה לברר איזה מין מעסיק הוא. האם הוא הגון, האם הוא יודע להעביר הנחיות בבירור, האם הוא איש מקצוע בתחומו. במידה והתשובה לשלוש השאלות הללו היא חיובית, כנראה שהפרויקט יסתיים בזמן ולכן אין סיבה שלא תחייב אותו על פי פרויקט, במקרה של חשש, עדיף לעבוד לפי שעות.

אופי העובד

זהו הרגע שבו אתה צריך לבחון את עצמך. אם אתה מקצוען אתה אמור לדעת פחות או יותר כמה זמן אתה עומד להשקיע בפרויקט, ואם אתה סומך על עצמך אין סיבה שתחייב על פי שעה. אם זיהית מעסיק מתלבט או פרויקט לא מאורגן הדרך הבטוחה יותר עבורך תהיה חיוב על פי שעת עבודה.


אודות המחבר:

. עקבו אחריי ב- Twitter / Facebook.