מדריך השרדות לנשים שבעלן עובד מהבית

עבודה מהבית

‘בחודשים הראשונים לא פשוט היה להתמודד עם זה’, מספרת מיכל, מעצבת גראפית ממרכז הארץ, שבעלה יורם, מתכנת במקצועו, החליט לעזוב משרת ניהול בסניף ישראלי של חברת היי-טק בינלאומית ולהתחיל לעבוד מהבית כיועץ בתחום המחשוב העסקי. ‘הילדים, שמחו שאבא שלהם נמצא כל היום בבית, רק שהם לא הבינו למה הם לא יכולים להיכנס לחדר שלו מתי שהם רוצים. הם היו מתוסכלים מזה נורא’. גם מיכל הייתה צריכה להתרגל. ‘לקח לי זמן’ היא מספרת, ‘להבין שיורם, שנמצא כל היום בבית ונראה כאילו הוא אדון לזמן שלו, לא יכול בעצם לקחת את הקטנה מהגן או ללכת לסופר באמצע היום. לקח זמן עד שקלטתי שלמרות שפיזית הוא נמצא כל היום בבית, הראש שלו צריך להיות בעבודה’.

בעלי בבית. אבל זה לא אומר שהוא לא בעבודה

 בני זוג רבים שאחד מהם מתחיל לעבוד מהבית, מוצאים את עצמם במצב דומה לזה של מיכל ויורם. להחלטה של אחד מבני הזוג להתחיל לעבוד מהבית, יש השפעה משמעותית, על תחומים משותפים רבים, כמו: ההשתתפות במשימות משפחתיות, חלוקת החלל הביתי יציאה לחופשות ועוד. תחומים אלה, שהגבולות בניהם היו ברורים מאליהם כשאבי המשפחה היה יוצא כל בוקר לעבודתו וחוזר לפנות ערב (לפעמים אפילו קצת יותר מאוחר), מתערפלים כאשר במקום לצאת לעבודה הוא רק ניגש אל חדר העבודה וסוגר אחריו את הדלת. מיכל, שמחה לחלק איתנו מספר עצות מניסיון האישי שלה, שהפכו לדבריה את המעבר לנעים וקל יותר ואפשרו ליורם לנהל בהצלחה את העסק הביתי שלו מבלי לפגוע בחיי המשפחה.

 ‘אני צריכה להזכיר לעצמי, שזה שבעלי בבית, לא אומר שהוא לא בעבודה’. יורם מנהל את העסק שלו באחד מחדרי הבית שאותו הוא הסב למשרד. כיום, לכל בני המשפחה ברור שהחדר הזה הוא משרד לכל דבר ושצריך להתנהג בו בהתאם. בהתחלה, הילדים ששמחו מאוד שאבא נמצא בבית, היו חוזרים מבית הספר והגנים וממהרים לשחק איתו או להציע לו פעילויות. כשיורם נמצא בחדר העבודה לבדו, לא הייתה לו בעיה לקום, לחבק אותם ולחזור למחשב, אבל כשהם היו מתפרצים בעיצומה של שיחת טלפון עם לקוח חשוב ולפעמים אפילו באמצע פגישה, נוצרו מצבים לא נעימים, שלא לומר מביכים מבחינה מקצועית. אחרי מספר שיחות הבהרה בנושא, גם הקטנים הבינו שאסור להיכנס לחדר בלי הודעה מוקדמת, ובכלל, שעדיף להניח לאבא בשעות שבהן דלת המשרד סגורה, כי עכשיו אבא עובד.

מצב חדש, דורש הרגלים חדשים 

איך התייחסה מיכל למצב החדש?  ‘בשבועות הראשונים מאוד נהניתי שיורם מחכה לי בבית כל יום . הרגשתי בחופשה, חשבתי שאני יכולה להפיל עליו את כל התיקים. אפילו הייתי מתאכזבת כשהייתי חוזרת מהעבודה ורואה שהכלים  מהבוקר עוד בכיור ואף אחד לא נגע בהם’. אחרי מספר שבועות של אי הבנות וחיכוכים, יורם, האנליטי מבין השניים, הזין אל טבלת אקסל, את כל המשימות הביתיות החדשות שהוטלו עליו ואת הזמן שהן גוזלות מיום העבודה שלו. העיון בנתונים עזר לבני הזוג להבין שאם יורם רוצה להתפרנס כראוי מעסקי הייעוץ שלו, הוא חייב להקדיש להם חלק נכבד מהיום. שאר המשימות ייאלצו לחכות, ממש כשם שחיכו כשהוא עבד מחוץ לבית. כדי להדגיש עוד יותר את ההבדלים בין זמן העבודה לזמן המשפחה, יורם מקפיד על גילוח ולבוש הולם, גם כשהוא עובד מהבית. ‘לא חליפה ועניבה’, מסבירה מיכל, ‘אבל בגדים נקיים, בשום אופן לא אלה שהוא ישן איתם בלילה, ונעליים.

אולם לא משנה עד כמה תתאמצו להפריד בין הבית לבין העבודה מהבית, יהיה לכם קשה מאוד ליצור הפרדה מוחלטת. במקרים רבים בן זוג שעובד מהבית ושהוא אדון לזמנו, יכול לקחת על עצמו משימות משפחתיות גם במהלך שעות העבודה. ‘הסוד שלנו’, אומרת מיכל ‘הוא תיאום’. ‘טוב’, אתם אולי אומרים לעצמכם, ‘הרי לא תיתכן זוגיות ללא תיאום’. זה נכון, אבל התיאום שמיכל מדברת עליו הוא עניין יותר טכני מזה שאתם חושבים עליו. מיכל מגדירה את עצמה כבחורה אנלוגית. יומן הפגישות שלה הוא יומן של פעם. ספרון כרוך שבו דפים מחולקים על פי הימים בשבוע. היא ממלאת אותו בעט או בעיפרון. יורם לעומתה הוא טיפוס דיגיטאלי שיומן הפגישות הממוחשב שלו מסונכרן עם הטלפון החכם. אז איך הם מתאמים בניהם את זמני העבודה?

לפתוח יומנים 

מיכל, היא זו שלוקחת על עצמה את האחראיות על היומן המשותף. מדובר ביומן משרדי רגיל המונח על השולחן במטבח, במקום שבו כולם יוכלו לראות אותו. מדי שבוע, היא ויורם יושבים וממלאים יחד את היומן, בהתאם ללוחות הזמנים של כל אחד מהם. כך כל אחד יודע בדיוק מתי הוא יכול להתפנות למשימות משפחתיות כמו איסוף של הילדים מבית הספר והגנים, הכנה של ארוחת צהריים, או השתתפות באסיפת הורים. ביומן המשותף מתוכננים בקפדנות מראש, ומוקפים בציורים של כוכבים ולבבות, גם ימי החופשה של הזוג, כדי שיורם ומיכל יוכלו לקחת אותם בראש שקט בלי להרגיש שהם מוותרים על ההכנסה המשותפת או על זמן האיכות שלהם.

 כאמור, יורם מנהל את העסק הביתי שלו באחד מחדרי הבית שהוסב במיוחד לשם כך. בימים בהם הוא עובד לבד, אין בעיה, אבל מה קורה כשהוא צריך לפגוש לקוח או לקיים פגישה רבת משתתפים? הרי גם אם הילדים לא ייכנסו לחדר, אי אפשר לבקש מהם שיישבו בשקט כל זמן הפגישה. מיכל מספרת על שני פתרונות שנמצאו לכך. הראשון כרוך בשיתוף פעולה מצד כל בני המשפחה. כאשר לוחות הזמנים ידועים לכולם ושמיכל פנויה, היא פשוט יוצאת עם הילדים לפעילות מחוץ לבית, לגינה הציבורית, לסרט, או לביקור אצל סבא וסבתא. במקרה וזה לא מתאפשר, יורם משתדל לקיים את הפגישות בבית הקפה השכונתי או במסעדה, כמו שמקובל בעולם העסקים של ימינו, או לחילופין, מקיים אותה במשרדי הלקוח.

איך זה יעבוד גם בבית שלך

 ‘עכשיו, אני לא יכולה אפילו לחשוב על זה שיורם יקום כל בוקר וייסע לעבודה’, מיכל מסכמת. מאז שהוא עבר לעבוד מהבית יורם הרבה יותר רגוע. הוא מנהל את עצמו, אף אחד לא עומד לו על הראש ואף אחד לא אומר לו מה לעשות. ‘חוץ ממני’, מיכל מוסיפה בחיוך. הזמן שהוא השקיע בנסיעות אל המשרד וממנו התפנה וכעת הוא יכול להקדיש אותו למשפחה, ולמרות ההפרדה הברורה שהשניים מקיימים בין העבודה לבית, הם די נהנים מהאפשרויות. ‘הנה, רק בשבוע שעבר היה כאן אינסטלטור’ מיכל מספרת. ‘יורם הראה לו את הבעיה, הכין לו קפה ותוך פחות משעה חזר לעבוד. כששנינו עבדנו מחוץ לבית, מישהו היה צריך לקחת חצי יום חופש בשביל זה’.

 כמו מיכל ויורם, גם אתם ובני הזוג שלכם יכולים לשרוד את המעבר מעבודה משרדית לעבודה מהבית. קחו בחשבון שהמעבר הזה מתגלה לעיתים כמורכב יותר מכפי שהוא נראה מרחוק, ושכדי להסתגל אליו תצרכו לשנות מספר הרגלים מהותיים. רק אם בן הזוג העובד מהבית יהיה מודע להשפעה של הבחירה שלו על סביבתו המיידית וישתדל להתחשב בה ככל האפשר בלי להפריע למרקם החיים של הבית ובני הבית יצליחו להפנים את המצב החדש, תיתכן עבודה אפקטיבית מהבית שלא תפגע בחיי המשפחה.

אודות המחבר:

. עקבו אחריי ב- Twitter / Facebook.