מה אנשים באמת עושים בזמן שהם עובדים מהבית?

מחקר שנערך על ידי חברה אמריקנית העוסקת בפיתוח טכנולוגיות לעבודה מהבית, העלה כי לא מעט אנשים שעובדים מהבית, נוטים לחמוק מהעבודה כדי לבצע פעילויות אחרות. מתוך 1,013 עובדים מהבית שהשתתפו במחקר, 34 אחוזים מסרו שהם צופים בטלוויזיה   בשעות העבודה ו- 20 אחוז הודו כי את חלק מיום העבודה שלהם, הם מקדישים למשחקי מחשב. עובדים מהבית שהם הורים לילדים, חומקים מהעבודה אל הפעילויות הללו, יותר מאשר עובדים ללא ילדים.

על פי המחקר העובדים מהבית הם לא תמיד ערניים. עשרים וארבע אחוז מהנשאלים הודו כי שתו כוסית בזמן העבודה ועשרים ושישה אחוזים תפסו תנומה קלה בצהריים. נושא נוסף שמטריד את העובדים מהבית הוא הבית עצמו. 35 אחוז מהנשאלים דיווחו כי בזמן העבודה הם מתפנים לעבודות הבית ועשרים ושישה אחוז מהנשאלים, סיפרו כי הם נוהגים לעזוב את המחשב כי להיכנס למטבח ולבשל משהו.

ולמרות כל זה, במחקר נוסף שנערך באוניברסיטת סטנפורד, בקרב עובדי סוכנות נסיעות סינית, התברר כי התפוקה של העובדים מהבית והעובדים מרחוק, גבוהה יותר מאשר זו של עמיתיהם במשרדים. ג’ק ניילס, מנהל חברת ייעוץ בין לאומית, אמר בראיון כי ‘אם העובד עושה את עבודתו ועומד בכל מטלות, זה לא משנה אם יום העבודה שלו כולל גם שנת צהריים או הפסקה לבישול’.

‘כל הרעיון של העבודה מהבית מבחינת העובד’, הוסיף ניילס, ‘הוא לשלב את העבודה בחיים ולא את החיים בעבודה’. ניילס טוען שמבחינת המעביד מה שחשוב בהעסקת עובדים מהבית זוהי השורה התחתונה. כשמעמידים את הגברת היעילות, ואת החיסכון בחלל המשרדי ובעלויות ההעסקה, מול ההפסדים שייגרמו משנת צהריים של עובד, או שעה וחצי של צפייה בטלוויזיה. ברור לגמרי מה יותר כדאי מבחינה כלכלית.

אחת מהמנהלות בחברה שערכה את הסקר, מסרה כי התוצאות לא הפתיעו אותה כלל, בעיקר בגלל טשטוש הגבולות בין העבודה לחיים הפרטיים. ‘העבודה לא מתרחשת יותר בין תשע לחמש, חמישה ימים בשבוע. החיים לא נדחסים יותר אל סופי השבוע ואל שעות הערב, היום השאלה האם ענית למיילים מהעבודה בסוף ולא האם היה לך זמן לבלות עם הילדים’.

אודות המחבר:

. עקבו אחריי ב- Twitter / Facebook.