עובדים מהבית, מה תעשו כשהלקוח לא משלם?

עבודה מהבית

בחודש מאי 2012 נוצרה החשבונית הגדולה בעולם. בעלי עסקים קטנים ואנשים העוסקים בתחומים רבים ומגוונים, בניהם גם עבודה באינטרנט מהבית, צרפו, באמצעות תגית טוויטר, את כל החשבונית ששלחו ללקוחות ולא שולמו. הסכום הסופי של החשבונית הארוכה בעולם עמד על לא פחות מ- 15.9 מיליון דולר, והסיפורים,שהוסיפו העוסקים בעבודה מהבית באינטרנט לחשבוניות שיצרו אותה היו מסמרי שיער.

מי לא משלם על עבודה מהבית באינטרנט  

למה זה קורה? מדוע  כמעט כל אדם שמחפש עבודה מהבית דך האינטרנט, מוצא את עצמו לפחות פעם אחת במצב בו העבודה נעשתה אך התשלום לא מגיע? הסיבה הראשונה לכך שהלקוחות מתחמקים מתשלום היא: כי הם חושבים שהם יכולים לעשות את זה. הסיבה השנייה היא שברוב המקרים הם פשוט  יכולים לעשות את זה. לאנשים שפרנסתם העיקרית  היא עבודה מהבית דרך האינטרנט, אין בדרך כלל מספיק משאבים כדי להיגרר לקרבות משפטיים ארוכים ויקרים.

העסק שלי למשל נאלץ להתמודד עם חשבונית שלא שולמה בסך 1000 ₪. לקוח חיפאי (הנה, עכשיו אתה יודע מי אתה), נמנע מתשלום עבור פרויקט שביצעתי עבורו. שלחתי לו מיילים, התקשרתי עשרות פעמים ולא קיבלתי תשובה. חברים ייעצו לתבוע אותו בבית משפט לתביעות קטנות, אבל עד שהחלטתי לעשות את זה, כבר הייתי עסוק בעוד כמה פרויקטים של עבודה מהבית באינטרנט. וזו בדיוק הנקודה. שלי ושל יוצרי החשבונית הארוכה בעולם. רבים מאיתנו שפרנסתם היא עבודה מהבית דרך האינטרנט, מעדיפים לוותר ולהמשיך הלאה?  אז מה אפשר לעשות. איך אנחנו יכולים להגן על עצמנו?

קבעו סטנדרטים של עבודה מהבית דרך האינטרנט

עבודה מהבית דרך האינטרנט חייבת להיות עבודה מסודרת. לפני שאתם מתחילים בעבודה שמצאתם מן הסתם תחת הכותרת ‘הצעות עבודה מהבית’, חשוב שתנסחו הסכם ברור. לא צריך להיות עורך דין כדי לנסח הסכם כזה. הוא צריך לכלול תיאור של העבודה, לוחות זמנים ותנאי תשלום. הסכם כזה יעניק ללקוח ביטחון לגבי העמידה שלכם בלוחות הזמנים של הפרויקט. אנשי מקצוע רבים נוהגים לגבות חמישים אחוז מהשכר לפני תחילת העבודה, ואת ההפרש בסיומה.

אל תוותרו

כשחיפשתם עבודה נוספת מהבית באינטרנט, לא תיארתם לעצמכם שתיאלצו לעסוק גם בגבייה, אבל אין לכם ברירה. אתם חייבים להשקיע בזה זמן, אחרת לא תראו את הכסף.

שלחו ללקוחות שלכם הודעה מיידית על כל פיגור בתשלום. אם לאחר מספר התראות מצדכם עדיין לא קיבלתם תשלום, הגישו תביעה בבית המשפט לתביעות קטנות. למי שהחליט להתפרנס מעסקי עבודה מהבית דרך האינטרנט דרושים עצבים חזקים.

 

תכירו את החוקים

כאמור, אם החלטתם לעבוד מהבית אתם לא צריכים להיות בוגרי משפטים או להעסיק עורך דין בחוזה קבוע,  אבל היכרות בסיסית עם החוק יכולה לעזור. בתי הספר למשפטים בישראל פולטים לשוק מדי שנה אלפי בוגרים. יש סיכוי סביר שאתם מכירים לפחות אחד מהם. ואם לא אזה אתם בטח מכירים מישהו שמכיר מישהו. נסו להתחבר לעורך דין שאתם מכירים ולבקש ממנו עצות בתחום. זה יקל עליכם מאוד במקרים שבהם לא תקבלו תשלום על עבודה מהבית דרך האינטרנט.

הצטרפו לאיגוד מקצועי

לא משנה  איזו עבודה מהבית דרך האינטרנט אתם עושים. כותבים, מעצבים, מפתחים, מתרגמים או עורכים. כמעט לכל מקצוע, כן, גם כאלה שנעשים במסגרת עבודה נוספת מהבית, קיים איגוד מקצועי. ההצטרפות לאיגוד כזה יכולה לעלות מספר שקלים לחודש ובתמורה, מעבר לייעוץ מקצועי וקורסים, שהאיגודים המקצועיים מציעים בדרך כלל לחבריהם, תוכלו ליהנות גם מייעוץ משפטי במחירים מוזלים, על ידי צוות משפטי

שמתמחה בנושאים הללו.

אודות המחבר:

. עקבו אחריי ב- Twitter / Facebook.