עבודה מהבית – האם שווה להיות מומחה?

עבודה מהבית

האם כדאי לך להתמחות בתחום ספציפי של עבודה מהבית? אחד מנושאי הדיון הבולטים סביב עבודה מהבית הוא סביב השאלה האם לפרילנסר כדאי להפוך למומחה בתחום מסוים.  המחשבה על עבודה מהבית בתחום ספציפי, מושכת לא מעט פרילנסרים. במאמר זה, אנסה לענות על השאלה: האם כדאי להפוך למומחה בתחום ספציפי של עבודה מהבית או שאולי עדיף להציע שירותים כלליים?. כמו כן, אציג מספר סיטואציות בהן עדיף להתמחות, לעומת מצבים בהם עדיף להציע שירותים כללים.

עבודה מהבית- למה כולם רוצים להיות מומחים

הסיבה העיקרית לשמה פרילנסרים מעדיפים להתמקד בתחום ספציפי,היא שבאפשרותם לגבות יותר תמורת שירותיהם. קחו לדוגמא תחומים כמו רפואה או עריכת דין. בתחומים אלה, מקצוענים המתמחים בתחום מסוים, יכולים לגבות יותר מאשר אלה המציעים שירותים כלליים. עבודה מהבית אינה שונה מבחינה זו. התמחות בתחום ספציפי היא אחת הדרכים לדרוש ולקבל תעריפים גבוהים יותר.

עבודה מהבית – מתי כדאי להיות מומחה

במקרים רבים, כדאי מאוד להתמקד בתחום ספציפי של עבודה מהבית. הנה כמה מהם:

כאשר הנך בעל הכשרה ייחודית – אם אתה כותב שעובד מהבית ויש לך תואר ברפואה, הגיוני שתתמקד בתחום של כתיבה בנושאי רפואה, במסגרת עבודה מהבית.

כאשר הנך בעל ניסיון מקצועי ייחודי – אם הנך גרפיקאי והפורטפוליו שלך מורכב בעיקר מכרטיסי ביקור שעיצבת, טבעי שעיצוב כרטיסי ביקור יהיה תחום ההתמחות שלך.

כאשר הנך בעל קשרים בתחום ייחודי –אם אתה בונה אתרים, וכל החברים הקרובים שלך העוסקים בשיווק נדל”ן, שוכרים את שירותיך במסגרת עבודה מהבית, אתה יכול להציג את עצמך כמומחה בבניית אתרים לתחום הנדל”ן.

וודאי שמת לב לכך שלא מניתי את: ‘כשאתה רוצה להרוויח יותר’, בין המצבים שפירטתי. הרצון להרוויח יותר לא יהפוך אותך למומחה. כדי להרוויח יותר, אתה צריך לספק שירות איכותי. גם העדפה אישית נותרה מחוץ לרשימה. העדפה אישית של תחום מסוים יכולה לסייע לך להתמחות בו, אולם בפני עצמה היא לא תהפוך אותך למומחה.

עבודה מהבית – מתי לא כדאי להיות מומחה 

במצבים מסוימים עדיף להציע שירותית כלליים:

כאשר רק התחלת לעבוד – לפני שתתחיל אפילו לחשוב על התמחות, כדאי לך ללמוד את התחום ולצבור ניסיון. איך תדע באיזה תחום אתה רוצה להתמחות, לפני שבדקת ברצינות שניים או שלושה?

כאשר אין לך מספיק ידע –  הרצון להיות מומחה בתחום ספציפי, רחוק מאוד מהיכולת לעשות זאת. אם אתה מציג את עצמך כמומחה, אתה חייב לגבות את עצמך בניסיון מעשי, או תעודות.

כאשר אתה משתעמם במהירות – אחד היתרונות הגדולים של מי שמציע שירותים כללים בתחום רחב כמו כתיבה או עיצוב, הוא היכולת לבצע פרויקטים במגוון תחומים. פרילנסרים רבים מעדיפים להציע שירותים כללים של עבודה מהבית, היות והם נהנים מהמגוון.

ייתכן כי למרות שהנך בעל  ידע, ניסיון וכישרון, תבחר לעסוק בתחום צר במיוחד. כל כך צר, עד שלשירותים שתציע במסגרת עבודה מהבית לא יהיה ביקוש כלל. פרילנסרים רבים שהתמחו בתחומים ספציפיים, אינם חוששים לעסוק בתחומים נוספים בתקופות בהן אין ביקוש למומחיות הספציפית שלהם.

 

נקודות למחשבה

מספר נקודות שכדאי שתחשוב עליהן, במידה והחלטת להתמחות בתחום ספציפי:

  • התמחות תדרוש ממך ללמוד ולשתלם באופן שוטף, כדי שתוכל להיות מס’ 1 בתחומך
  • כדאי שתחשוב על תוכנית גיבוי, למקרה בו ההתמחות שבחרת לא תצדיק את עצמה מבחינה כלכלית.
  • הימנע מהתמחות יתר – בחירה בתחום צר מאוד תצמצם מאוד את האפשרויות שלך
  • אין כל רע בהצעת שירותים כלליים. פרילנסרים רבים עובדים כך

אודות המחבר:

. עקבו אחריי ב- Twitter / Facebook.