איך להתמודד עם יותר מדי עבודה מהבית

עבודה מהבית

עבודה מהבית תדרוש ממך לא מעט מחשבה ותכנון מראש לגבי זכייה בפרויקטים חדשים. מצד שני, כמעט כל פרילנסר שאני מכיר יכול לדווח על תקופות של עומס יתר. ימים בהם הוא מרגיש כי עומדות בפניו אין סוף משימות שעליו לבצע בזמן קצר. מאמר זה יעסוק באחת הבעיות השכיחות ביותר בזמן עבודה מהבית: איך להתמודד עם הצעות עבודה נוספות בתקופות לחוצות.

האם מותר לך לומר ‘לא’ להצעת עבודה מהבית?

במילה אחת, התשובה היא ‘כן’. אולם הסיבות לסירוב יכולות להיות מעט שונות מאלה שאתה מתאר לעצמך. מותר לך לומר ‘לא’ להצעות עבודה מהבית כאשר:

* המעסיק עושה רושם מפוקפק    

* המשימות הנדרשות ממך נראות חשודות או לא חוקיות

* הקשר עם המעסיק גורם לך אי נוחות

* המעסיק אינו מוכל לשלם לך שכר שהולם את כישוריך

אם אתה פרילנסר מנוסה, ודאי פיתחת מספר דרכים לסרב למעסיקים. אם רק התחלת את דרכך זוהי הזדמנות ללמוד כיצד לומר ‘לא’.

האם עומס יתר הוא אחד מאותם מצבים בהם עליך לסרב לפרויקט? התשובה אינה חד-משמעית. לא מזמן שוחחתי בנושא עם ידידה, פרילנסרית העוסקת בכתיבה, ומאוד הופתעתי לשמוע אותה מכריזה בהחלטיות: ‘אף פעם אסור לסרב לעבודה בשכר, בתנאי שהיא חוקית כמובן’. התגובה שלה גרמה לי לחשוב על האפשרויות העומדות בפנינו, כאשר אנחנו עסוקים מכדי לקבל על עצמנו פרויקטים נוספים. אפשרויות שאנחנו בדרך כלל לא מנצלים.

4 דרכים להתגבר על עומס יתר

האם עליך לוותר על הצעות עבודה מהבית בגלל מחסור בזמן? התשובה המידית של כל פרילנסר תהיה ‘כן’. אולם קיימות מספר דרכים בהן תוכל להתחייב לפרויקטים חדשים, גם בתקופות של עומס יתר. לפניך ארבע דוגמאות:

משא ומתן עם המעסיק – יכול להיות שתוכל לבצע את הפרויקט, אם תצליח לשכנע את המעסיק לערוך שינויים בלוחות הזמנים. אל תשכח. רוב המעסיקים פתוחים למשא ומתן במידה רבה הרבה יותר ממה שנדמה לך.

התארגנות וייעול – ארגון מחדש של לוחות הזמנים או של סביבת העבודה, יאפשר לך לבצע עבודה מהבית ביעילות מוגברת. בסיומו של תהליך התארגנות, ייתכן מאוד שתגלה שיש לך הרבה יותר זמן ממה שחשבת ושתוכל להתחייב לפרויקט נוסף.

מיקור חוץ – העברת משימות שאינך מסוגל לבצע עקב מחסור בזמן, לטיפולו של פרילנסר אחר, יכולה לסייע לך לבצע את הפרויקט תוך עמידה בלוחות הזמנים. כמובן שיהיה עליך להקדיש זמן  לבקרת איכות ולקשר השוטף עם המעסיק.

הפניות – באפשרותך להגיע להסכמים ארוכי טווח עם פרילנסרים נוספים שיחלקו איתך את העבודה בתקופות של עומס יתר. מומלץ להקפיד לבחור אנשי מקצוע מנוסים, על מנת  שתוכל לסמוך עליהם ולא תרגיש צורך לפקח על העבודה שלהם באופן שוטף.

מדוע עליך לקבל עבודה מהבית בתקופות לחוצות

האם משתלם לקבל עבודה נוספת מהבית כאשר אתה עסוק מאוד בפרויקטים קיימים? התשובה היא: ‘יכול להיות’. אם תצליח לבצע את הפרויקט, תוך שימוש באחת או יותר מהדרכים שפירטתי, המעסיק יהיה שבע רצון ממך. מעסיקים נוטים בדרך כלל לזכור את הפרילנסרים הטובים, ולכן בפעם הבאה שבה אותו מעסיק יזדקק לפרילנסר, הוא לא יהסס

לפנות אליך שוב (יכול להיות שאז כבר לא תהיה כל כך עסוק).

מצד שני, אם תסרב לכל עבודה שיציעו לך בגלל עומס יתר, ייתכן שתפסיד לא מעט פרויקטים מעניינים ומשתלמים. כמו כן, אם תסרב למעסיק פוטנציאלי פעם אחת, אתה מסתכן בכך שהוא לא יפנה אליך שוב לעולם.

 

אודות המחבר:

. עקבו אחריי ב- Twitter / Facebook.