עבודה מהבית- איך לנהל מספר עסקים במקביל?

עבודה מהבית

פרילנסרים רבים מגלים במשך הזמן שעסק אחד של עבודה מהבית, אינו מספיק, ולכן הם מקימים עסק בתחום נוסף. איך הם מצליחים לעשות את זה? הרי אפילו ניהול של עסק יחיד, דורש תמרון בין שפע של משימות. בשבוע שעבר תפסתי שניים מאותם פרילנסרים חרוצים לשיחה. במאמר זה אשתף אתכם בכמה מהסודות שהם סיפרו לי הנוגעים לניהול מספר עסקים במקביל, במהלך עבודה מהבית

כדי ללמוד יותר על ניהול עסקים במקביל, נפגשנו עם שני פרילנסרים שכבר עושים את זה בהצלחה: דורון עוסק בפיתוח תוכנה מהבית, ובמקביל מפתח ומשווק אפליקציה לניהול משימות, ובן שמספק שירותי כתיבה ועריכה לארגונים שונים, מתפעל במקביל אתר מקצועי העוסק בצילום ובימים אלה ממש, מתכנן לפתוח עסק שלישי. כולם במסגרת של עבודה מהבית.

למה לנהל עסק נוסף?

אתה בטח שואל את עצמך: ‘למה לנהל עסק נוסף? ובכן, לכל פרילנסר המנהל שני עסקים או יותר יש תשובה אחרת לשאלה. אלה הדברים  שאמר לנו בן: ‘אין דבר טוב יותר מאשר לנהל עסק משלך. מאז שסיימתי את הלימודים לא רציתי לעבוד בשביל אף אחד. רק בשביל עצמי’. כמו שאפשר להבין מהתשובה של בן, ניהול עסק נוסף במסגרת של עבודה מהבית,  לא יתאים לפרילנסרים שאינם מתלהבים מהעבודה שלהם ומכך שהם הבוסים של עצמם.

איך למצוא זמן

ניהול של יותר מעסק אחד, במסגרת עבודה מהבית,  דורש התלהבות. במקביל הוא דורש גם לא מעט זמן. שאלנו את השניים כיצד הם מתמודדים עם הנושא:

‘אתה צריך להתייחס בשיא הרצינות אל לוחות הזמנים שלך’, אמר דורון. ‘זה קשה. הרבה פעמים אני רוצה להשקיע יותר זמן בעסק שאני נהנה יותר לעבוד בו, על חשבון העסק השני… לוחות זמנים נוקשים וחלוקה יעילה של המשימות הם המפתח. הם והפרילנסרים שעוזרים לי’.

‘יש לי אישה נהדרת שתומכת בי’, הוסיף בן. ‘היא עוזרת לי להפריד בין העבודה לחיים הפרטיים… ניהול של שני עסקים במקביל יכול להטביע אותך בעבודה’.

מציאת זמן לניהול עסק אחד יכולה להיות עסק מורכב. מציאת זמן לניהול מספר עסקים במקביל דורשת מחויבות גבוהה ויכולת ארגונית. לפעמים מתעורר צורך להעביר את חלק מה המשימות לטיפולם של פרילנסרים נוספים.

 

לשמור על הפרדה

פרילנסרים רבים שומרים על הפרדה בין העסקים השונים שהם מנהלים. אחרים, מעדיפים לקבץ אותם תחת “מטריית מותג” אחת.

‘אני חושב ששם המותג, הוא אחד הנכסים הכי חשובים של כל חברה’, אמר בן, ‘ולכן, קיבוץ כל העסקים שלי תחת שם מותג אחד, נראה לי כמו הדבר הנכון והטבעי לעשות. אני מכיר אנשים ששומרים על הפרדה בין העסקים המקבילים שלהם, זו שיטה שדורשת עבודה קשה יותר והמון סבלנות’.

מיתוג ושיווק צריכים להיות שיקולים משמעותיים במיוחד במהלך תכנון של פתיחת עסק נוסף.

עצות לניהול כמה עסקים במקביל

אם גם אתה רוצה לנהל עסק נוסף במסגרת עבודה מהבית, כדאי שתקרא את העצות הבאות:

דורון: ‘תבחר לך תחום שבאמת מדליק אותך. זה לא פשוט לעשות שני דברים במקביל… הדרך הנכונה היא לבחור תחום שימלא אותך באנרגיות, לא כזה שייבש אותך… אם אתה באמת רוצה לנהל שני עסקים, אל תפחד לנסות’.

בן: ‘תהיה מוכן להפתעות. יכול להיות, שלמרות שנראה לך הגיוני לחלק את הזמן באופן שווה בין עסק א’ לעסק ב’, עסק א’ ידרוש ממך הרבה יותר זמן. דבר נוסף שאתה חייב לזכור, זה שהצלחה בעסק הראשון שלך, לא תוביל אותך בהכרח להצלחה בעסק השני.

 

 

אודות המחבר:

. עקבו אחריי ב- Twitter / Facebook.